Kare Kodlu Çek Sistemi Nedir?

Firmamız Kare Kodlu Çek’lerin üzerinde bulunan karekodları okuyan karekod okuyucuların ithalatını yapmaktadır.

Ürünümüze aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
http://www.bilkur.com.tr/urunler/Datalogic_QuickScan-QD2400.htm

KKB Kare Kodlu Çek Sistemi, çeki elinde bulunduran kişinin çek yaprağı üzerinde yer alan kare kodu,  Karekod barkod okuyucu ya da akıllı cihazlar ile okutarak keşidecinin özet çek raporunu alabildiği Findeks platformundan sunulacak bir Kredi Kayıt Bürosu hizmetidir.

Kare kod okuyucu kullanarak keşidecinin TCKN / VKN bilgisi, MICR kodu (çekin banka kodu, şube kodu, çek sıra numarası ve hesap numarası) opsiyonel olarak çekin seri numarası gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Ancak Çek Endeksi almak için Findeks platformuna giriş yapılması ve rapor alımı için sadece bu uygulama içine eklenen kare kod okuyucunun kullanılması gerekmektedir.

Bankaların, Findeks platformu üzerinden kare kodlu çeklerinin sorgulanabilmesi için müşterilerinden alacakları muvafakat (tek bir çeke veya çek numarası aralığına verilen onay) sayesinde ikinci bir onay adımı olmaksızın keşidecinin özet çek raporu alınabilmektedir.

Çeki son alan kullanıcı, almış olduğu çekin keşidecisinin çek kullanımı ile ilgili bilgilere çok zaman harcamadan, tek bir sorgulamayla ulaşabilmektedir.

Sistem sayesinde çekin güvenilirliği hakkında kısa zamanda fikir sahibi olmanın yanı sıra yapılan kimlik teyidi ile çek sahtekarlığı riskinin azaltılması anlamında da yeni bir adım atılmaktadır.
Karekodlu çek ile ilgili daha deteylı bilgi almak için aşağıdaki linkten sunumu izleyebilirsiniz

http://www.tbb.org.tr/tr/tuketiciler-icin/sikca-sorulan-sorular/2447

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir